Inhalacje solankowe 10 min

Zabieg polega na wprowadzeniu do dróg oddechowych aerozolu leczniczego. Inhalatory rozpraszają roztwory lecznicze za pomocą sprężonego powietrza lub ultradźwięków wzmagając efekt mukolityczny (rozrzedzanie i odksztuszanie zalegającej wydzieliny).
Wskazania:
-przewlekłe stany zapalne górnych i dolnych dróg oddechowych,
-astma,
-rozedma płuc,
-alergiczne schorzenia dróg oddechowych (katar sienny),
-stany po zabiegach operacyjnych.

Jonoforeza 10 min

Zabieg polega na wprowadzeniu do tkanek jonów środka leczniczego za pomocą prądu stałego (galwanicznego). Tak wprowadzone jony gromadzą się na granicy naskórka i skóry właściwej, skąd zostają odprowadzone wraz z krwią w głąb ustroju – dzięki temu ominięty zostaje układ pokarmowy dając lepsze efekty.
Wskazania:
-przykurcze, blizny,
-nerwobóle, rwa kulszowa, bóle głowy,
-odmrożenia,
-zaburzenia krążenia obwodowego,
-artrozy.

Lampa bioptron 10 min

Zabieg polegający na wykorzystaniu spolaryzowanego światła: wzmaga przemianę materii, regeneruje i wzmacnia system odpornościowy.
Wskazania:
-przyspieszanie gojenia się ran,
-zmiany zwyrodnieniowe stawów,
-zapalenie zatok,
-kontuzje sportowe,
-stany zapalne skóry.

Magnetoterapia 15 min

Zabieg polegający na przenikaniu pola magnetycznego przez całe ciało człowieka ( lub jego części). Pole magnetyczne wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, rozszerza naczynia krwionośne.
Wskazania:
-przewlekłe choroby stawów i kręgosłupa, zwyrodnienia, dyskopatie, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,
-osteoporoza,
-reumatoidalne zapalenie stawów,
-stany pourazowe tkanek miękkich i kości (można stosować przez gips),
-stwardnienie rozsiane,
-astma,
-porażenia, np. po udarach mózgu,
-zaburzenia krążenia obwodowego.

Prądy diadynamiczne 10 min

Zabieg wykorzystujący prądy impulsowe o działaniu przeciwbólowym, powodującym rozszerzenie naczyń, przekrwienie i zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Wskazania:
bóle pourazowe (złamania, skręcenia),
dyskopatia,
bóle fantomowe,
bóle mięśniowe,
bóle w stanach zapalnych tkanki łącznej,
zmiany zwyrodnieniowe układu kostno – stawowego.

Prąd galwaniczny 10 min

Zabieg polegający na wykorzystaniu prądu stałego przepływającego przez elektrody przymocowane do ciała. Aby prąd mógł przepływać swobodnie miedzy skórą a daną elektrodę należy włożyć wilgotny, miękki podkład – powoduje to polaryzacje błony komórkowej, a co za tym idzie wzrost pobudliwości tkankowej, mięśniowej oraz nerwowej. Pod katodą, czyli elektrodą ujemną (-) pobudliwość wzrasta, natomiast pod elektrodą dodatnią (+) zmniejsza się. Dodatni biegun jest używany przede wszystkim w zwalczaniu stanów bólowych, biegun ujemny w leczeniu zaburzeń czuciowych i regenerowaniu uszkodzonych nerwów.
Wskazania:
-stany zwyrodnieniowe kręgosłupa, połączone ze stanami bólowymi,
-w patologii zrostu kostnego,
-przy nerwobólach,
-nerwobólach nieprawidłowym krążeniu obwodowym.

Prądy interferencyjne 10 min

Prądy interferencyjne to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. To mieszanka dwóch prądów o średniej częstotliwości. Te dwa obwody prądowe nakładają się w ciele w formie jednego prądu o dwóch nowych częstotliwościach (interferencja), o niskiej częstotliwości i o średniej częstotliwości.
Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (usprawnia krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm (przemiany materii)
Wskazania:
choroba zwyrodnieniowa stawów kończyn,
zespoły bólowe kręgosłupa,
dyskopatia,
zanik mięśni w wyniku bezczynności,
stany pourazowe i pooperacyjne mięśni,
reumatyzm tkanek miękkich,
nerwobóle.

Prądy TENS 10 min

Stymulacja TENS jest wykorzystywana w selektywnej stymulacji przeciwbólowej, w leczeniu źle gojących się ran, do stymulacji zrostu kostnego po złamaniach, a także do stymulacji mięśni.
Wskazania:
-uśmierzenie bólów mięśniowych, pourazowych, nerwobóli,
-zaburzenia zrostu kostnego,
-stymulacja mięśni szkieletowych.

Ultradźwięki do 8 min

Zabieg wykorzystując fale akustyczne powodujące mikromasaż tkanek – zmienia ich objętość i wywołuje ruch cytoplazmy. Cząsteczki komórkowe zaczynają wibrować i ocierać się o siebie, co regeneruje, odmładza tkanki oraz stymuluje działanie systemu nerwowego. Sprawia iż cząsteczki substancji czynnej mogą wniknąć w naskórek – zarówno przez komórki, jak i przestrzenie międzykomórkowe, powodując ich prawidłowe odżywianie.
Wskazania:
-gościec reumatoidalny,
-choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych, kolanowych i kręgosłupa,
-ostrogi piętowe,
-choroby skóry (np. blizny).

Laser biostymulacyjny 10 min

Lasery bio. używane w fizykoterapii są to lasery niskoenergetyczne. Laseroterapię zachowawczą nazywa się biostymulacją. Ma ona wykorzystywać bezpośrednie działanie pl na procesy tkankowe bez ich uszkodzenia. Jest to działanie swoiste lub przedtermiczne gdyż jest to działanie bez pośrednictwa ciepła. Do bio. używa się pl z zakresu podczerwieni i czerwieni, ponieważ ono najgłębiej przenika do tkanek, oraz mocy 1 do 500 mW. Moc ta jest za słaba aby wywołać efekt termiczny. Czas trwania impulsów jest generowany przez większość laserów, wynosi 200 ns (1ns= jedna miliardowa część sekundy). Obecnie używa się emisji impulsowej niż emisji ciągłej.

Lampa sollux