Morze Bałtyckie i jego tajemnice

przez admin

Prawie każdy Polak choć raz w swoim życiu odwiedza Morze Bałtyckie. Wielu z nas nadmorskie plaże zlokalizowane przy linii brzegowej Bałtyku odwiedzi wielokrotnie. Ale co tak naprawdę wiemy o samym Bałtyku?

Wyjątkowość Morza Bałtyckiego – naturalne walory Bałtyku

Bałtyk jest niewątpliwie jedyny w swoim rodzaju – nie ma na ziemi drugiego takiego zbiornika wodnego. Morze Bałtyckie łączy ze sobą linią brzegową aż 9 krajów. Polskę, Niemcy, Rosję, Łotwę, Litwę, Danię, Finlandię, Szwecję i Estonię. Bałtyk ze wszystkich stron otoczony jest lądem. Jedynie przy granicy z Morzem Północnym znajdziemy wąskie cieśniny. Bałtyk nazywany jest morzem śródlądowym północnej Europy.

Bałtyk jest średnich rozmiarów morzem – jego przybliżona powierzchnia wynosi około 415 266 km kwadratowych. Powierzchnia zlewni wynosi 1 721 233 km kwadratowe. Objętość samego morza to z kolei 21 721 km sześciennych cieczy.

Ciekawie przebiegająca i bardzo rozbudowana, a co za tym idzie także i urozmaicona, linia brzegowa Morza Bałtyckiego szacowana jest na około 8100 km. Największymi zatokami Morza Bałtyckiego są: Zatoka Botnicka, Zatoka Fińska oraz Zatoka Ryska.

Bałtyk w porównaniu z innymi naturalnymi dużymi zbiornikami wodnymi, nie jest bardzo głęboku. Średnią głębokość Morza Bałtyckiego szacuje się na około 53 metry, natomiast w najgłębszym miejscu – na ok. 459 m. W Polsce Bałtyk w najgłębszym miejscu ma niemal 120 m głębokości (Głębia Gdańska).

Nie jest tajemnicą, że woda w Bałtyku jest słona – to fakt. Bałtyk zaliczany jest do mórz półsłonych  średnie zasolenie wody w Morzu Bałtyckim wynosi około 7 promili.

Morze Bałtyckie i jego wielonazewnictwo

Bałtyk ma różne nazwy. Sami popularnie nazywamy go zamiennie Morzem Bałtyckim, Bałtykiem lub po prostu „morzem” (ponieważ mamy je w kraju tylko jedno?). Wśród historycznych nazw Bałtyku można wymienić na przykład Barbarum Fretum, Morze Swebów, Ostsea, Morze Rusów, Balticus, Morze Gockie. Oczywiście pomijając nazwę Ostsea (która w nieco innej formie funkcjonuje dziś w języku niemieckim) raczej nie spotkamy się z takimi określeniami w odniesieniu do Bałtyku.

Dzisiaj w odniesieniu do Morza Bałtyckiego używa się głównie nazw związanych z jego położeniem – np. morze wschodnie ( języki: duński, niderlandzki, niemiecki, norweski i szwedzki) lub zachodnie (j. estoński). W przeważającej większości pozostałych języków jest to po prostu odpowiednik frazy Morze Bałtyckie (np. Baltic Sea, Mar Baltico, Baltske More).

Morze jak malowane

Bałtyk w zależności od pory roku, pogody, położenia i roślinności może mieć inny kolor. Nie raz mogliśmy podziwiać zdjęcia z lotu ptaka, które dawały obraz niesamowitej ferii barw Morza Bałtyckiego. Wbrew pozorom Bałtyk wcale nie jest niebieski (jak mogłoby się zdawać), a… zielony! Dzieje się tak dlatego, że w wodach Bałtyckich znajduje się bardzo dużo mikroorganizmów i planktonu, dzięki czemu woda w morzu jest zielonkawa. Z pewnością nieobojętny jest również fakt, że w Bałtyku panują niskie temperatury i stosunkowo niewielkie zasolenie.

Morze Bałtyckie i zamieszkujące je zwierzęta

Choć spotykamy je stosunkowo rzadko, zwłaszcza przy brzegu – one naprawdę tam są. I jest ich całkiem sporo. O kim mowa? O zwierzętach zamieszkujących Bałtyk! Liczne gatunki ryb, ptaków, a nawet foki!

Do najpopularniejszych gatunków ryb zamieszkujących wody Bałtyku zalicza się morszczuka, śledzia, dorsza, gładzice, turbota.  Można także – choć zdecydowanie rzadziej – spotkać iglicznie, tasze, lisice, wężynki i wiele wiele innych.

Wśród skrzydlatych zwierząt z pewnością warto wymienić kaczki, kormorany, nurzyki, łabędzie no i oczywiście te, bez których bałtycki klimat nie byłby taki sam – mewy!

Wśród ssaków zamieszkujących Bałtyk  z pewnością warto wskazać szarytkę morską, nerpę, fokę pospolitą czy morświny. Tak, one rzeczywiście tam są ? I przy odrobinie szczęścia, można je zobaczyć.

Piaszczyste plaże

Według danych tylko około 30 % wszystkich plaż ma charakter piaskowy – pozostałe to żwir, kamienie, skały. Tym bardziej warto docenić niesamowity charakter nadbałtyckich plaż. Zwłaszcza tych w Darłówku, które są piękne, duże, czyste i bardzo piaszczyste.  Nasze Darłowo znajduje się na liście najpiękniejszych polskich plaż – nie bez powodu.

Wakacje nad morzem – Noclegi w Darłowie

Jeśli szukasz wakacyjnego kierunku, gorąco zapraszamy do Darłówka! W Baltic Resort znajdziesz nocleg, który spełni oczekiwania wszystkich członków rodziny. U nas poczujesz się bezpiecznie, wygodnie, a do tego… możesz liczyć na morze atrakcji! Zapraszamy – komfortowe noclegi nad morzem do wynajęcia BALTIC RESORT czekają!